Warning: Creating default object from empty value in /home/yilmazbo/public_html/plugins/system/jat3/core/joomla/modulehelper.php on line 320
İnternet ve E-Ticaret Sitelerinin Karşılaştırmalı Analizleri - Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı

Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı

Kategoriler E-Ticaret İnternet ve E-Ticaret Sitelerinin Karşılaştırmalı Analizleri

Warning: Creating default object from empty value in /home/yilmazbo/public_html/components/com_k2/models/item.php on line 511
İnternet ve E-Ticaret Sitelerinin Karşılaştırmalı Analizleri Özel
07 Nisan 2013 Yazan 

İnternet ve E-Ticaret Sitelerinin Karşılaştırmalı Analizleri

Günümüzde internet kullanan kullanıcıların tekil olarak sayısını biliyor muydunuz?

Bir çok kaynağa göre farklı farklı analizler çıkabiliyor karşınıza. Ama bu konuda dünyaca kabul görmüş bir otoritenin (comScore) vermiş olduğu sonuçlardan analizimizi yapacağız.
Umarım şimdiden herkes için yararlı, faydalı olur.

1-) Türkiye'deki Toplam İnternet Kullanıcı Sayısı ve İlk 60'a Giren Şirketler, Web Siteleri
İlk analizimiz Türkiye'de internet kullanan toplam tekil kullanıcı sayıları ve sıralamadaki ilk 60 sitenin analizini paylaşalım. Aşağıdaki tabloda Türkiye'de Şubat 2013 de toplam 23,498 Milyon tekil internet kullanıcısı olduğunu görmekteyiz. Bu trafiğin aslan payını şüphesiz ki Google'ın siteleri almakta. Sonrasında ise çok yakınında Facebook'u görebilir siniz. Bu devlerin en yakınına ilk olarak Mynet A.Ş. nin web siteleri yanaşmakta (tabiki toplu olarak) Sonrasında Nokta Grubu ve Hürriyet Grubu devamında gelmektedir.
Detaylı listeye aşağıda ulaşabilirsiniz.

Ayakkabi Siteleri Analiz

2-) Türkiye'deki Toplam İnternet Kullanıcı Sayısının Yaş ve Cinsiyet Dağılımı
Aşağıda görüldüğü gibi en çok internet kullanıcı sayısı 15-24 yaş aralığında yer alıyor. Sonrasında ise 25-34 yaş aralığı takip etmekte. Erkek internet kullanıcılarının sayısı 13,968 Milyon iken Bayan internet kullanıcı sayısı 9,530 Milyon olduğunu görüyoruz. Şüphesiz ki erkek internet kullanıcı sayısının fazlalığı onların teknolojiyi ve interneti daha fazla sevmesinden kaynaklanıyor olabilir :)


Ayakkabi Siteleri Analiz

3-) Türkiye'deki Toplam İnternet Kullanıcı Sayısı (Grafik)
 
Ayakkabi Siteleri Analiz

4-) Türkiye'deki En Çok Ziyaret Edilen Web Siteleri (Grafik)
 
Ayakkabi Siteleri Analiz

5-) Hangi Arama Motoru Daha Çok Kullanılıyor? (Türkiye)
Aşağıda da görüldüğü gibi ezici bir üstünlükle Google'ın en çok tercih edilen arama motoru olduğunu görebiliyoruz. Sonrasında ise son zamanlarda büyük bir atak yapan Yandex, onun altında da yatay eğimini koruyan, istikrarlı Bing'i görebiliyoruz. Konusu gelmişken Bing ne işe yarıyor yahu? :) Ben genelde ie yi kazayla açarsam bilgisayarımda karşıma çıkan bink araç çubuğuna "Google" yazıp google'a giriyorum :) 

Ayakkabi Siteleri Analiz

6-) B2B Analizleri, Tüm Kategoriler Siteleri Trafik Sıralaması, Analizi
Türkiye'nin en büyük E-Ticaret sitesi Hepsiburada aşağıda görüldüğü gibi en yakın rakibine 4 kat fark atıyor. Bu grafikten anladığımız hepsiburada'nın kendini büyüttüğü ve geliştirdiği olabilir mi acaba? Diğerleri hakkında yorum yapmıyorum sonuç ortada, yatay büyürler :)
Ayakkabi Siteleri Analiz

7-) Teknoloji Siteleri, Tüketici Elektroniği Siteleri Trafik Sıralaması, Analizi

Ülkemizde en çok ziyaret edilen teknoloji satan, tüketici elektroniği dediğimiz kategoride başı Teknosa götürmekte. Vatan Bilgisayar ile aralarında bir kapışma söz konusu ama yakın takipteler diyebiliriz birbirlerini. En yakın rakipleri Gold Bilgisayar (Gold.com.tr) olarak görünüyor geçtiğimiz Şubat 2013'e bakar isek eğer. Burada dikkatinizi çekmek istediğim nokta. Bu sitelerin hemen hemen hepsine son 2 ayda gelen trafikler paralel olarak azalmış. Bu davranış bize trendsel dediğimiz düşüşü göstermektedir. Yılın belli aylarında belli ürün yelpazesine sahip web sitelerinin trafiklerinde paralel olarak düşüşleri görebiliriz. Bunlar kötü haber değil dediğim gibi trendsel faktörlerdir.
 
Ayakkabi Siteleri Analiz

8-) Private Shopping Dediğimiz Özel Alışveriş Siteleri Web Sitesi Trafik Sıralaması, Analizi 1

Aşağıda gördüğümüz gibi 1.sırayı Markafoni almakta. Sonrasında yakın takip edeni Trendyol zaman içerisinde Markafoni'yi çok zorlayacak gibi görünüyor. Burada dikkatimi çeken ilklerden olmasına rağman geçen yıl 3 büyükler diye adlandırdığımız Markafoni, Trendyol ve Limango'nun 3.  büyüğü maçtan çekilmişe benziyor. Baksanıza Geçen yıl Şubat ayında diğer iki siteye yakın iken sonrasında sondaja geçmiş :S Ah Limango sana ne ettiler böyle... Burada ışık görebileceğimiz bir web sitesi Enmoda.com  önümüzdeki 6 ayda 30 derecelik ivme ile büyürse Trendyol'u yakalar gibime geliyor ne dersiniz? :)

Ayakkabi Siteleri Analiz

9-) Private Shopping Dediğimiz Özel Alışveriş Siteleri Web Sitesi Trafik Sıralaması, Analizi 2

Özel alışveriş sitelerindeki diğer sitelere bakacak olursak eğer, Clubboon'un son iki ayda ciddi trafik kaybettiğini görebiliriz, ama bunların yanında Daybuyday in ziyaretçi kaybetmekte rekoru kimseye kaptırmadığınıda görebiliriz. Bu nasıl bir düşüştür, 2.5 Milyon tekil ziyaretçiden son bir yılda 650 Bin'e düş. Ne oldu sana Daybuyday :)
Ayakkabi Siteleri Analiz

10-) Fırsat Siteleri Trafik Sıralaması, Analizi

Aşağıda anlık reklam bombardımanlarının web sitesine düzenli olarak trafik çekmeyeceğinin ıspatını görüyoruz. Mevzu bahis site tabiki grafikten de göreceğiniz gibi yakala.co Bu tarz aylık kampanyalar web sitesine çok ciddi trafikler sağlayabiliyor ama devamlılığı olmuyor malesef. Bir kez daha organik büyümenin uzun vade de bize çok büyük kazançlar, faydalar sağlayacağını görebiliyoruzdur bu grafikten umarım. Sehirfirsati da arada bastırıyor, ama istikrarlı bir eğimi hala başarabilmiş değiller. Burada yatay istikrarı koruyan Grupanya :) oda muhtemelen kendi müşteri portföyünü oluşturmuş, yağında kavrulup gidenlerden. kalas diyorum ben bu tarz sitelere :)
Ayakkabi Siteleri Analiz

11-) Aggregator, Fiyat Karşılaştırma Siteleri Trafik Sıralaması, Analizi

Herkesin bildiği gibi fiyat karşılaştıra sitelerinden 1.lik savaşı Ucuzu ile Akakçe arasında gelip gidiyor. Geçen yıl açık ara önde iken Ucuzu.com sanırım sitenin bazı bürokratik çıkmazlarını çözümleme sürecini tamamlamış olmalıki son 6 ayda bastırdıkça bastırıyor. Akakçe ise boynu bükükleri oynamaya devam edecek böyle gitmeye devam ederse. Biri Cimri mi dedi? Allah onları affetsin :) Trafik almakta da cimri davranmışlar adlarından anlaşılabileceği gibi.
Ayakkabi Siteleri Analiz

12-) C2C SiteleriTrafik Sıralaması, Analizi

Açık arayla Gitmiş Gidiyor gerçekten :) Fakat son 1 yılda kalas eğrisini bozmadığınıda görüyoruz Gittigidiyor'un, sanırım bu şirkette birkaç birimde değişiklik yapmanın zamanı gelmiş ey EBAY yatırım yöneticileri :)

Ayakkabi Siteleri Analiz

13-) Takı, Aksesuar Siteleri Trafik Sıralaması, Analizi

Lidyana maça ortada girmesine rağmen çok büyük bir ivme ile başlamış, tabiki şirketin medya yüzünün popüleritesi ile ortaklarından birisinin ünlü olmasının oldukça katkısı var diyebiliriz. Zen Pırlanta'da güzel zigzaglar çizmiş, hormonlamak bir fayda getirmez sevgili zen, organiğe saldırmalısın tez elden 

Ayakkabi Siteleri Analiz
14-) Kozmetik, Parfüm Siteleri Trafik Sıralaması, Analizi
Amazon.com'un iştiraki olan Mizu.com kısa sürede kendini devlerin arasındaki yerinine taşıdı. İşi bilen insanların elinde büyümesini görmek gerçekten çok mutluluk veriyor. İşte doğru marketing, doğru yönetim ve strateji...

Ayakkabi Siteleri Analiz

15-) Ayakkabı Satış Siteleri Trafik Sıralaması, Analizi

Zizigo.com son iki ayda kafasını inanılmaz eğmiş, diğerlerine de baktığımızda aslında aynı kaderleri paylaştığını söyleyebiliriz. Sanırım internetten ayakkabı alma olayı özel alışveriş sitelerine kaydı gibime geliyor. Ayakkabıda Nish Site olmak ters tepebilir. İnternetten ayakkabı satmak tabiki zor diğerlerine göre, kafadan çift kargo, ayakkabı numarası ile kalıbın tutmaması vs. bu kategoriye bıçak vuran maddelerin en başında geliyor. Müşteriyi memnun etmenin yollarını arayacaksınız ayakkabı işinde, yada sitenizi kapatacaksınız. Çünkü istisnasız zarar edersiniz diyebilirim...

Ayakkabi Siteleri Analiz

16-) Çiçek Satış Siteleri Trafik Sıralaması, Analizi

Amazon'un Çiçeksepetine iştirakinden sonra aldı başını gidiyor Ciceksepeti.com, en yakın rakibine 6 kat fark atmış son ay maşşallahı var :) Trendlere en duyarlı sektörlerden bir tabesi çiçek, eee malum sevgililer günü, anneler günü, öğretmenler günü vs... bizde gün çok, ve her birinde de çiçek göndermeyeceğizde ne göndereceğiz değil mi :)

Ayakkabi Siteleri Analiz

17-) Bebek Malzemeleri Satış Siteleri Trafik Sıralaması, Analizi

Bebeği olanların hiç paraya kıymadığını gördüm, bebekleri için tüm olanaklar sefermer oluyor, her şeyin en iyi markası ve kalitelisi alınıyor. Bu yüzden bu sektörde para var arkadaşlar. 1. lik tabiki e-bebek.com'da, ilk olarak online açılan sonrasında offline'a dönen başarılı bir girişim.

Ayakkabi Siteleri Analiz

18-) Mobilya Satış Siteleri Trafik Sıralaması, Analizi

Açıklama

Ayakkabi Siteleri Analiz

19-) Tatil Siteleri Trafik Sıralaması, Analizi

Tatile çıkmak istediğimizde veya bir tur araştırmak istediğimizde ilk baktığımız sitelerdir aşağıdakiler. Aşağıdaki grafiğin eğimine bakarmısınız ne kadar da birbiriyle uyum içerisinde :) Bu sektörde başını alıp giden olmamış şimdiye kadar. Sadece bir dönem reklam bombardımanı yapmış Gezisitesi.com. 3.ay ise başladığı noktaya dönmüş yeniden malesef. Yeniden görmüş olduk bu grafikle de, uzun vade de reklam işe yaramaz. Organik organik büyüyün işte :)

Ayakkabi Siteleri Analiz

20-) Kitap Siteleri Trafik Sıralaması, Analizi

Kitap okur insanların web sitelerini ziyaret etme zamanlarını bu grafikten çıkartabiliriz. Trend dediğimiz olguya göre kitap alımları sonbahar ve kışın daha çok artıyor, tabiki artıyor, yazın hem okullar kapalı, hemde kışın aldıkları kitapları yazın hamakta sallana sallana okuyor insanlar :)

Ayakkabi Siteleri Analiz

21-) Sosyal Medya Siteleri Trafik Sıralaması, Analizi

Bu nedir böyle aman Allahım! Facebook'un yakınına yaklaşılmaz önümüzdeki 10 yıl boyunca sanırım :) Artık doygunluk sınırına ulaşmış arkadaşlar, şu saatten sonra kaldığı yeri korumalı facebook, peki ya Twitter'a ne demeli, daha çok insan var alman gereken, yap .tr kullanıcılarına güzel şeyler de bak daha potansiyel var, pastadan daha çok ziyaretçi alabilirsin aslında...

Ayakkabi Siteleri Analiz

22-) Video Siteleri Trafik Sıralaması, Analizi

Video izlemek bizler için vazgeçilmez birşey olsa gerek. İş yerlerinde ve evde insanların en çok 2. yaptığı şey video izlemek. Tabiki bu piyasada yer edinmiş en ünlü kanal Youtube!

Ayakkabi Siteleri Analiz

23-) Operatör Web Siteleri Trafik Sıralaması, Analizi

Yeri gelmişken operatör sitelerine de değinmeden geçmek istemedim :) Görüldüğü gibi en çok trafik alan site Turkcell.com.tr. Vodafone'a son iki ay birşeyler olmuş haydi hayırlısı. Avea ise stabil gidiyor Allah nazarlardan saklasın :)

Ayakkabi Siteleri Analiz

24-) Portal Siteler Trafik Sıralaması, Analizi

Portal Sitelerden en çok trafiği alan Mynet ve buna bağlı diğer alt siteleri olmuş. Türkiye'de Google ve Facebook sonrasında en çok ziyaretçi alan site Mynet.com'dur arkadaşlar (Yerli siteler arasında 1.ci) Bu arada ben hayatımda toplasanız 100'ü geçmez Mynet'e girmişliğim :s Bana ulaşamamışlar nedendir bilmem hiç çekici bulmuyorum bu siteyi, ama halkımız bayılıyor maşallah :)

Ayakkabi Siteleri Analiz

25-) 3 Büyük Gazete Sitesi Trafik Sıralaması, Analizi

3 Büyükler diye tabir ettiğim basılı mecmuanın devlerini gelin birde internette görelim

Ayakkabi Siteleri Analiz

26-) Banka Siteleri Trafik Sıralaması, Analizi

En çok trafik alan banka web sitesi Garanti.com.tr ! Bu müşteri sayısının çok olmasından ve yaptığı başarılı marketing (online ve offline) çalışmalarından olsa gerek :)

Ayakkabi Siteleri Analiz

27-) İddea, Oyun ve Bahis Siteleri Trafik Sıralaması, Analizi

Hiç oynamamakla birlikte bu sitelerinde trafik analizlerini karşılaştırmak istedim. Son ay 4 sitede bir kapışma olacak gibime geliyor. Çapraz dengeler değişmiş...

Ayakkabi Siteleri Analiz


Umarım bu analizler başında da söylediğim gibi size sektör hakkında bir ışık tutar, fikir verir arkadaşlar. Teknoloji ilerledikçe ve zaman geçtikçe insanların internete olan eğilimleri git gide artacaktır. Bu sektörde yatırım yapmayı planlıyorsanız eğer çok geç kalmadan yapın. Ama sizin için en doğrusu ne ise o sektörün internet tarafına yatırımınızı yapın. Aksi taktirde online tarafta işler offline'a göre biraz farklı yönetilmekte ve online tarafın dinamikleri offline'a göre çok çok farklıdır. Örneğin SEO, SEM, SMM gibi...

 

Facebook YorumYılmaz Bozan

Endüstri Mühendisi |  E-Ticaret Danışmanı, Dijital Pazarlama, İş Geliştirme, SEO, SEM, SMM ve Tüm Marketing Stratejist, Analist

Web site: www.yilmazbozan.com

Yorum Ekle

(*) İşaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

SEO, ORGANİK

CPC, PPC, CPM

İNTERNET & TEKNOLOJİ

  • E-Ticaret
  • E-Mail Pazarlama
  • GSM Pazarlama
  • Terminoloji
  • Teknoloji
  • Teknoloji Haberleri

Bilgiye "Aç" olan insanların bir nebze de olsa açlığını gidermek amacıyla kurdum bu siteyi, bura da Dijital Pazarlama adına kendi tecrübelerim ve yapmış olduğum işlere yer vereceğim, yararlı olması temennisiyle, herkese iyi seyirler.

Sosyal Medya da Takip Edin!