Warning: Creating default object from empty value in /home/yilmazbo/public_html/plugins/system/jat3/core/joomla/modulehelper.php on line 320
Dijtal Pazarlama Uzmanı Ne iş yapar? Ne kadar maaş alır? - Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı

Dijital Pazarlama ve E-Ticaret Uzmanı

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar ?

Dijital Pazarlama Uzmanı ne iş yapar? Nelerle uğraşır? Kimlerle Çalışır? Ne kadar maaş alır? Geleceği var mı? Bu mesleği nekadar zamanda öğrenebilirim? vb... gibi soruları duyar gibiyim. Bu yazımda Dijital Pazarlama Uzmanı ile ilgili tüm merak edilen, akıllara takılan sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Öncelikle Dijital Pazarlama'dan bahsedelim;

Mazisi çok eski olmayan, son yıllarda ise oldukça duyduğumuz SEO, SEM, SMM, Affiliate Marketing, E-Mail Marketing gibi online da olan pazarlama kanallarını oluşturan platforma dijital pazarlama denmekte, hatırlarsınız normal pazarlamanın elementleri; Broşür, afiş, katalog vs. dir, koltuğunun altına klasik pazarlamacılar bu dokümanları alıp kapı kapı dolaşarak işlerini, ürünlerini, verdiği hizmetleri tanıtırlardı. Aynı şekilde TV, Radyo gibi kanallarda klasik pazarlamanın elementleri, teknoloji geliştikçe ve insanların internette geçirdiği zaman arttıkça pazarlayı burada da yapmak isteyenlerin koymuş olduğu bir isim, yada kendiliğinden oluşmuş bir isim diyebiliriz dijital pazarlama ya, yada online pazarlama. Bu sektördeki uzmanlarada Dijital Pazarlama Uzmanı denilmektedir. Yukarıda da bahsettiğim gibi normal pazarlama ile (ki ben buna ofline pazarlama diyorum) dijital pazarlama aynı ihtiyaca cevap vermekte, sadece yerleri, mekanları vs. farklı. 

Dijital Pazarlama daki elementleri kısaca tanıyalım;

SEO Search Engine OptimizationSEO: Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) anlamına gelir, halk dilinde "para vermeden ilk sırada çıkarma işlemi" olarakda anılır :) Bu iş ömrünüzde görebileceğiniz kuralları ve yöntemleri herzaman değişebilecek olan bir iştir. SEO Uzmanları arama motorlarının güncellemelerini yakından takip etmek zorundadır. Aksi halde geçmişte arama motorlarının sevdiği bir yapı, bugün sevmediği bir yapıya dönüşebiliyor. Arama motorları bunu arama içeriğinin kalitesini artırmak ve kullanıcıların aradıkları şeyler ile örtüşen web sitelerini arama sonuçlarında gösterebilmek adına yapmaktadır. Kaliteli sonuçlar sunabilmek adına bukadar güncelleme yapmaktadırlar. İşte SEO nun zorluğunun sebeplerinden birtaneside budur. Bu işi çok iyi yapabilmeniz için kod bilginizin, en azından basit html biliyor olmanız lazım. Çünkü bir web sitesine SEO yapacaksanız bilmeniz gereken basit html ler var (title, alt tag vb. gibi)
Bence SEO Uzmanı olmak için aşağıdaki yeteneklere sahip olmanız işinizi çok daha kolaylaştıracaktır;

  • Analitik Zeka, Editörlük (link navigasyonu, inşaası, doğru içerik yazısı yazabilmeli)
  • Yazılım Bilgisi (Bir web sitesinin nasıl yapıldığını, kod yapısını bilmeli)
  • Tasarım Bilgisi

SEMSEM: Search Engine MarketingArama Motoru Pazarlaması ) anlamına gelir. Google Adwords vardır işin içerisinde, en büyük dijital pazarlama silahı diyebilirim. Firmalar en çok dönüşümü Google'dan aldığından dolayı ve yapı itibari ile okadar mükemmel bir sistem olduğundan dolayı her firma adwords verebilir neredeyse. Halk dilinde "paralı reklamlar" olarakda anılır :) Google da bir arama yaptığınızda ilk 3 sonuç yada yan taraftaki sonuçlar Google'ın adwords reklamlarıdır. Burada çıkmak için yapmanız gereken tek şey google adwords ürününe kayıt olmak ve ordaki adımları ilerlemek. Dediğim gibi herkes adwords hesabı açabilir ve reklam verebilir ama işin birde performans, yatırdığını geri alma (ROI) gibi yüzleride varki bunun için adwords uzmanı olmanız gerekmekte. Normal bir adwords hesap yöneticisi ortalama 0,5 TL CPC (TBM=Tıklama Başı Maliyet) ye bir reklamı çıkarken, bu işin uzmanı olan kişi aynı reklamı 0,2 TL ye çıkartabilir. Bu konuda ayrıntılı olarak bilgiye ilerleyen yazılarımda bahsedeceğim.

SMM Social Media MarketingSMM: Social Media Marketing (Sosyal Medya Pazarlaması) anlamına gelir. Genel olarak 2004 de Facebook'un live olması ve 2006 lı yıllarda hayatımıza girmesiyle adından sıkça bahseder oldu sosyal medya...Markalar ilk önce Sosyal Medya'ya girmeye çekindiler ama sonrasında girmeyen kalmadı :) Facebook sayfaları, like eden insan sayılarını yarıştırdılar bir dönem. Ama sonucunda internet kullanıcısı çok acımasız eleştirebildiğinden dolayı üzerine fazla gitmediler, reklam vermek daha mantıklı geldi sanırım. Facebook da sayfanın sağında, resimlerin sağ alt köşesinde sponsorlu reklamları görürsünüz, işte bunlarıda adwords'e benzer bir panelden ( Power Editör ) yönetebiliyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken hemen hemen adwords'le benzer ama bir okadarda farklı. Facebook'un bir çok reklam modeli var, bunlardan ilgili dersler kısmında bahsedeceğim

Google Adwords, Organik Alan

E-Mail Marketing: Her sabah almaktan sıkıldığımız, mail box ımızı  şişiren mailler var ya işte onlar e-mailing yapan firmalardan gelen mailler. Mailing'in genel olarak gücüne inananlardanım, yalnız doğru zaman ve doğru içerikle kullanıcıya göndermeniz önemli, kişiselleştirilmiş mailingler de işe daha çok yarıyor, ama bu data mining'i yapan kişi hata yaparsa eğer bir erkeğe bayan iç çamaşırı içeren mail gidebilir :) Dikkat etmek lazım.

Affiliate Marketing: Basit olarak siz reklam verensiniz diyelim, bir başka sitede bu reklamı yayınlayan olsun, reklamı yayınlayacağınız siteye siz değilde bir firma aracılığıyla ulaşıryorsanız, bu firma sizin reklamlarınızı başka web sitelerinde çıkıyorsa burada bir affiliate olmuş oluyor. Aşağıdaki resimde ne demek istediğimi daha iyi anlayabileceksiniz.

Affiliate Marketing

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Bu sorunun cevabını internette aratanların sayısı bir hayli çok gördüğüm kadarıyla, kimsede net birşey yazmamış, ben size bu işte çok iyi olursanız yada yeni giriyorsanız ortalama maaşların nekadar olduğunu açıkca söyleyeyim;
Dijital Pazarlama Uzmanı Maaşı İşe yeni başlayan birisi ortalama 1500 TL - 2000 TL arası 
 1-3 Yıl deneyimi olan bir uzman 2000 TL - 3500 TL arası
 3+ yıl deneyimi olan profesyoneller 4000 TL  + olamak üzere maaş verilmektedir. (tabi illaha bu bantda olacak diye kanunda yok, piyasa ortalamasından bahsediyorum)

 

 

Ne Zaman Dijital Pazarlama Uzmanı Olurum?

Bu konuda gözünüzü çok fazla korkutmayın derim. Ortalama günde 4-5 saat bu konuda kendinizi geliştirerek 6 ayda ortalama bir tecrübeye sahip olabilirsiniz.

Sektöre Girecek Olan Arkaaşlara Önerilerim

Öncelikle kendinize güvenin, sayılarla aranız iyiyse ve analitik bir zekaya sahipseniz bu işi yapamama ihtimaliniz yok, şuan sektörde olan kişiler sizden daha akıllı yada yetenekli diye bu işe girmiş değiller, eşinden yada dostundan birileri tavsiye etmiştir ve girmişlerdir emin olun. Çünkü bu meslek rüyanızda görebileceğiniz yada büyüyünce dijital pazarlama uzmanı, müdürü, direktörü, CMO, vs. olacağım tarzında bir meslek değil değil mi :)

Aşağıda Dijital Pazarlama ile ilgili güzel bir videoyu paylaşıyorum. İyi seyirler

Facebook Yorum

Yorumlar   

 
+2 #8 Barış BİLAN 01-12-2016 15:18
Çok faydalı yazınızı okudum elinize sağlık ne yazık kı ülkemiz de dijital platformlarda aktif rol alacak çalışma arkadaşları bulamıyoruz.Öne receğiniz yada yönlendireceğin izi arkadaşlarla tanışmak ve fırsat olursa çalışmak isteriz.Selamla r Barış BİLAN
Alıntı
 
 
+2 #7 Ferhat Dilli 21-11-2016 19:02
Paylaşım için tesekkürler.
Alıntı
 
 
+2 #6 Erkut ŞAHİN 10-11-2016 08:32
Facebook hesabı olan herkes dijital pazarlamacı oldu diyen arkadaşlar için bende şunu söyleyebilirim. Adwords çıktı çıkalı hepiniz dijital pazarlamacı olmuşsunuz. Adwords nedir arkadaş, organik seo'da görelim hadi ? Google bugünden sonra olmadığını düşünelim. Nerde kaldı adwordsler ??.. Napcaksınız ?
Alıntı
 
 
+2 #5 Serenat 10-10-2016 08:25
Yazınız oldukca iyi buldum ancak bu alanda çalışmak için yaa iyi bir yıl tecrübesi ya da iyi bir torpıl olması gerekmektedir bunuda eklemek isterim ;-)
Alıntı
 
 
+2 #4 Yasemin 08-06-2015 11:13
Yilmaz Bey slm,
Yazi cok aciklayici olmus, sizinle tiklama basina maliyeti dusurmek ve genel olarak sizden belli tavsiyeler alabilmek icin yazismak isterim mumkun mu acaba?
Alıntı
 
 
+5 #3 Celal 27-03-2014 07:57
Seo uzmanı olmak gerçekten zaman gerektiren bir şey, bir yıldır öğreniyorum, ilk işimi aldım bu hafta. Gerçi düşük ücret ama yine de tecrübe ve referans açısından kabul ettim. Seo konusunda çok iyi olmayı hedefliyorum. Teşekkürler bu güzel yazı için.
Alıntı
 
 
+10 #2 Emre 26-11-2013 20:13
Facebook hesabı olan herkesin kendisini dijital pazarlamacı ilan ettiği bugünler de gayet açıklayıcı bir yazı olmuş.
Alıntı
 
 
+16 #1 hasan 07-09-2013 16:47
çok yararlayıcı olmuş gerçekten ben 11 aydır adwords'le ilgileniyordum aynı zamanda web tasarım ile son 15 gündür de seo ilgili araştırmalara başladım seo için gerçekten araştırma sabır ve analitik zekaya sahip olunması gerektiğini söyleyebilirim....

özetle bana göre seo : " bir çocuk düşünün bu çocuğun büyümesi ve bir şeylerin sahibi olması sorumluluk alabilmesi bekleniyor...en önemlisi kendini sürekli geliştirmesi özünde...ikinci önemli faktörse çevresi yani annesi babası ve diğer çevre elemanları ...eğer çocuğa iyi anlamda destek çıkarsanız sürekli olarak çocukta kendini geliştirirse başarı kaçınılmazdır ben seo'ya bu gözle bakıyorum eminim seo'cular beni anlamışlardır.. . saygılarımla...
Alıntı
 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

SEO, ORGANİK

CPC, PPC, CPM

İNTERNET & TEKNOLOJİ

  • E-Ticaret
  • E-Mail Pazarlama
  • GSM Pazarlama
  • Terminoloji
  • Teknoloji
  • Teknoloji Haberleri

Bilgiye "Aç" olan insanların bir nebze de olsa açlığını gidermek amacıyla kurdum bu siteyi, bura da Dijital Pazarlama adına kendi tecrübelerim ve yapmış olduğum işlere yer vereceğim, yararlı olması temennisiyle, herkese iyi seyirler.

Sosyal Medya da Takip Edin!